Načelnik Inspektorata za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Maja Ilić izjavila je danas da se najčešće povrede na radu sa smrtnim ishodom dešavaju u oblasti građevinarstva, a najčešći razlozi za to su neobezbeđeni uslovi i oprema za ličnu zaštitu i bezbedan rad.Ilić je, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), navela da poslodavci na gradilištima vrlo često angažuju lica bez ugovora o radu, koja su onda podložnija povredama i spadaju u rizičniju grupu. Poslodavac je taj, kako je ukazala, koji treba da organizuje rad i radni prostor tako da obezbedi sprovođenje svih preventivnih mera radi zaštite života i zdravlja zaposlenih.
Načelnik Inspektorata za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Maja Ilić izjavila je danas da se najčešće povrede na radu sa smrtnim ishodom dešavaju u oblasti građevinarstva, a najčešći razlozi za to su neobezbeđeni uslovi i oprema za ličnu zaštitu i bezbedan rad.
Ilić je, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), navela da poslodavci na gradilištima vrlo često angažuju lica bez ugovora o radu, koja su onda podložnija povredama i spadaju u rizičniju grupu.
Poslodavac je taj, kako je ukazala, koji treba da organizuje rad i radni prostor tako da obezbedi sprovođenje svih preventivnih mera radi zaštite života i zdravlja zaposlenih.
Zakon jasno propisuje i da zaposleni, ukoliko nisu primenjene sve mere bezbednosti i zdravlja na radu, može da odbije da radi na takvom radnom mestu, objasnila je ona.
Prema njenim rečima, inspekcije svakodnevno redovno, ali i vanredno kontrolišu primenu mera bezbednosti na radu, posebno u sektoru građevinarstva i industrije zbog njihove specifičnosti rada, i nalažu poslodavcima da uklone sve nedostatke u određenom roku.
Takođe, kako je dodala, inspekcije često podnose zahteve i za pokretanje prekršajnih poostupka.
Ukoliko se desi da je povređeni radnik neprijavljen, sva odgovornost je na poslodavcu i tada se preduzimaju sve zakonom propisane mere, odnosno pokreće se prekršajni postupak i podižu se krivične prijave protiv poslodavaca, precizirala je Ilić.
Ona je podsetila na to da je Inspekcija rada u prošloj godini izvršila 900 nadzora povodom povreda na radu, da je bilo 29 smrtnih povreda na radu, 774 teških povreda na radu, kao i da je podneto više od 62 krivičnih prijava protiv nesavesnih poslodavaca.
Kontrolišu se svi subjekti, i registrovani i neregistrovani, jer je od 2015. godine to zakonski dozvoljeno, napomenula je Ilić, istakavši da inspekcija ima 238 inspektora koji vrše nadzor u svim sektorima.